Аденома гіпофіза: симптоми, діагностика, лікування

Гіпофіз – це маленька складна залоза в основі головного мозку. Вона виробляє кілька важливих гормонів, що регулюють ріст і діяльність ряду інших великих залоз по всьому тілу.

Аденома гіпофіза є новоутворенням або пухлиною в цій залозі. Аденоми гіпофіза доброякісні. Це означає, що вони не поширюються на інші частини тіла, як це роблять злоякісні пухлини. Це новоутворення може привести до погіршення зору, оскільки воно знаходиться поруч з очима. Аденома також може привести до зростання інших проблем. Аденома гіпофіза часто може порушити гормональний баланс щитовидної залози, надниркових і статевих залоз. Гіпофіз розташований в турецькому сідлі (невелике заглиблення на передньому підставі черепа) поряд з внутрішніми сонними артеріями, хиазмой (перехрещення зорових нервів), III, IV, VI нервами і іншими найважливішими структурами головного мозку. Гіпофіз регулює ріст організму, діяльність інших ендокринних залоз (щитовидної залози, надниркових залоз), сексуальні і деякі інші функції організму.

Аденома гіпофіза
– це часто зустрічається доброякісна пухлина головного мозку. Вік хворих – від 30 до 80 років, у дітей діагностується рідко. Пухлина гіпофіза розміром менше 1 см називається мікроаденомой, більша – макроаденомах.

Причини появи невідомі. Деякі пухлини є частиною інших ендокринних розладів і пов’язані з генетичними змінами. Вони також можуть бути успадковані.

Фактори, що підвищують шанси появи аденоми гіпофіза, включають в себе:

Сімейну або особисту історію багаторазової ендокринної неоплазії – спадкового захворювання, що підвищує ризик розвитку пухлин гіпофіза, гіпоталамуса, паращитовидної та підшлункової залози;
Інші розлади, поширені в сім’ї, наприклад, акромегалія (гігантизм).

симптоматика

Симптоми можуть відрізнятися досить незначно і можуть бути присутні не у всіх. Це буде залежати від того, наскільки велика пухлина, а розташування пухлини в підставі головного мозку може також викликати певні ознаки. Загальні симптоми через розмір аденоми, можуть включати:

Головний біль;
Затуманений або тунельний зір.

Аденоми гіпофіза можуть бути також пов’язані з наступними станами:

Цукровий діабет;
Камені в нирках;
Серцево-судинні захворювання;
Високий кровяний тиск;
остеопороз;
Захворювання щитовидної залози.

діагностика

Глибокий аналіз крові для визначення рівня цукру в крові і визначення інших основних умов, які можуть викликати у вас симптоми аденоми гіпофіза;
Аналіз сечі – вимір рівня виділення деяких гормонів залози гіпофіза (бета гонадотропін людини, кортизол);
Візуально-просторові тести для перевірки проблеми з периферійним зором;
Магнітно-резонансне обстеження (МРТ), яке використовує сильні магніти і радіохвилі для створення зображень гіпофіза головного мозку.

Аденоми гіпофіза поділяються на дві великі групи: гормонально – активні та гормонально – неактивні.

Гормонально – неактивна аденома гіпофіза гормонів в кров не виділяють. Клінічно проявляються головним болем, порушенням зору та зниженням функції гіпофіза (гипопитуитаризм).

Гормонально – активна аденома гіпофіза виділяють в кров надмірну кількість гормонів.

До гормонально – активним аденома відносяться: пролактінома, аденома, що продукує гормон росту, і аденома, що продукує адренокортикотропний гормон. Ці пухлини, крім головного болю, порушення зору і гіпопітуїтаризму, викликають симптоми, пов’язані з підвищеним виділенням ними гормонів.

лікування

Хірургія аденоми гіпофіза досить часто проводиться в центрах лікування раку і пухлини, але під час операції можуть бути пошкоджені нормальні частини гіпофіза.Осложненія після хірургічної операції у вигляді різних гормональних дисбалансів коректувалися постійної тривалої фармацевтичної гормональної корекцією. З появою технології КіберНіж лікування аденом і мікроаденом гіпофіза перестало бути проблемою.

Лікування аденоми медпрепаратами. Ліки можуть контролювати симптоми, а іноді і зменшити пухлину. Вони можуть заблокувати виділення гормонів.

Променева терапія та променева радіохірургія припускають використання радіаційного опромінення для знищення пухлинних клітин. Типи опромінень, що використовуються для лікування аденоми гіпофіза:

Традиційна променева терапія – випромінювання направлено на гіпофіз з джерела поза тілом;
Стереотаксическая радіохірургія – інтенсивні пучки випромінювання спрямовані безпосередньо на пухлину з великою точністю.

Найбільшою ефективністю і точністю в лікуванні пухлини і онкології володіє радіохірургічний робот Кібер-Ніж, який під час лікувальної сесії не зачіпає здорові клітини.

Радіотерапія протонного пучка – пучок протонів (позитивно заряджених частинок), безпосередньо спрямованих на пухлину.

Аденома гіпофіза розташовується серед тканин головного мозку, чим і утруднюється її лікування. Однак це ні в якому разі не стосується лікування аденоми гіпофіза головного мозку системою стереотаксической радіохірургії Кібер-Ніж (CyberKnife®), тому що цей унікальний медичний апарат проводить філігранне видалення аденоми точнейшими пучками радіаційного випромінювання за 1-5 сеансів. Оптимальним є лікування КіберНожем при розмірах пухлини до 30 мм.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]