Артеріальна гіпертензія: коли необхідна допомога лікаря

Артеріальна гіпертензія, стійке підвищення артеріального тиску, – це хронічний недуга, яким страждає велика кількість сучасних людей.

У сучасній медицині виділяються два види артеріальної гіпертонії (АГ) – первинна і вторинна. Підвищення артеріального тиску найчастіше носить первинний характер і є симптомом гіпертонічної хвороби. В основному (приблизно в 90% випадків) істинна причина артеріальної гіпертонії залишається невідомою, і тому лікування проводиться тільки з приводу симптому підвищеного артеріального тиску; первинне розлад, що викликало артеріальну гіпертензію, не виявляється.

Рідше (у 10% хворих на артеріальну гіпертонію) підвищений артеріальний тиск має вторинний характер і є ознакою захворювань різних органів. Причиною можуть бути різноманітні фактори, в тому числі пухлина, певні форми захворювань нирок, неврологічні розлади, розлади з боку щитовидної і паращитовидної залоз, отруєння свинцем, побічні ефекти ліків, залежність від певних лікарських препаратів і навіть неправильне харчування. Саме в цих 10% випадків слід лікувати не прояв захворювання – підвищений тиск, а його причину. І в разі усунення цієї причини повністю нормалізувати тиск.

Найбільш частий шлях до гіпертонії пов’язаний з несприятливими обставинами життя, коли під впливом часто повторюваних негативних емоцій, психічних травм, перевтоми і стресів порушується рівновага нервової і ендокринної систем, які відповідають в організмі за регуляцію кровообігу. На тлі описаних станів наш організм починає активніше виробляти адреналін – так званий «гормон стресу», в результаті чого збільшуються сила і частота серцевих скорочень, підвищується максимальний тиск. На цьому початковому етапі розвитку хвороби організм в цілому здатний при нормалізації обставин життя повертатися до вихідного рівня кров’яного тиску, відновлюючи порушену рівновагу.

А ось якщо шкідливі впливи, наприклад негативні емоції, стрес, перевтома, стають постійними супутниками людини, компенсаторні та адаптаційні можливості організму вичерпуються, і в зв’язку з цим знижується здатність самостійно справлятися з виникаючими відхиленнями.

Що ж при цьому відбувається? Під впливом тривало підвищеного артеріального тиску рецептори аорти та інших великих судин починають сприймати високий рівень тиску як норму, організм як би упокорюється з «новими умовами» кровообігу.

Виснажуються і інші захисні пристосування організму: підвищується тонус кровоносних судин, порушується нирковий кровообіг, змінюється діяльність ендокринного апарату, збільшуючи продукцію речовин, що підвищують тонус судин. В результаті виникає і розвивається гіпертонічна хвороба.

У виникненні артеріальної гіпертонії велику роль відіграють нервово-емоційні чинники, стать, вік, спадковість і сімейна схильність, умови праці, кліматично умови, надмірне харчування, малорухливий спосіб життя, травми та інші чинники.

При вимірюванні кров’яного тиску реєструються дві самостійні величини. Перша – в момент виштовхування крові з серця, кров’яний тиск в цей час найбільш висока (систолічний). Друга – коли серце розслаблюється між скороченнями, найнижча величина кров’яного тиску (діастолічний). Показники записують у вигляді дробу, чисельник якого відповідає систолі тиску, а знаменник – диастолическому. Нормальний кров’яний тиск здорової людини зазвичай становить приблизно 110 на 75 мм. З віком воно поступово підвищується, і до 60 років цей показник 150 на 90 розцінюється як нормальний.

Як відомо, артеріальна гіпертонія має другу назву «мовчазний вбивця», оскільки її симптоми довгий час ніяк не проявляються. Хронічна гіпертонія є однією з основних причин інсультів і інфарктів.

Синдром артеріальної гіпертензії має наступні симптоми: давить головний біль, яка виникає періодично, свист або шум у вухах, непритомність і запаморочення, «мушки» в очах, прискорене серцебиття, тиснуть болі в районі серця.

При АГ головний біль можуть бути виражені симптоми основного недуги, особливо це стосується захворювань нирок. Вибирати засоби для терапії АГ може тільки лікар.

Артеріальна гіпертонія багато в чому сприяє огрубіння артерій. Великий тиск на стінки судин призводить до їх сприйнятливості до набору жирових елементів. Даний процес називають атеросклерозом судин.

Згодом поява атеросклерозу провокує звуження просвіту артерій і стенокардію. Звужень артерій нижніх кінцівок викликає такі симптоми: болі, скутість під час ходіння.

Також, внаслідок АГ виникають тромби. Так, якщо тромб у коронарній артерії, то він приводить до інфаркту, а якщо він в каротидної артерії – до інсульту.

Артеріальна гіпертонія, лікування якої тривалий час не проводилося, часто призводить до формування небезпечного ускладнення – аневризми. Таким чином, випинається стінка артерії. Аневризма часто розривається, що провокує: внутрішні кровотечі, мозкові кровотечі, інсульт.

Крім того, підвищений тиск провокує збільшення серця. На ранніх стадіях у збільшеного серця більше сили, щоб оптимально качати кров в артерії при високому тиску.

Але з часом, збільшена м’яз серця може ослабнути і стати жорсткою, переставши повноцінно постачати кисень. Кровоносна система повинна забезпечувати постійне постачання мозку поживними елементами і киснем.

Якщо організм людини відчуває зниження кількості крові, яка надходить в мозок, то швидко включаються компенсаторні механізми, вони збільшують тиск, і кров з систем і органів перекидається в мозок. Відбуваються такі зміни: серце починає битися частіше, скорочуються кровоносні судини нижніх кінцівок і черевної області, до мозку надходить більше крові.

профілактика

Регулярно займайтеся фізкультурою, але уникайте підняття важких предметів.
Не паліть.
Правильно харчуйтеся, вживайте молочний продукти, овочі та фрукти.
Зменшіть споживання солі.
Не зловживайте спиртним.
Не набирайте зайвої ваги.
Уникайте стресів.

Коли треба звертатися до лікаря

Якщо ви не перевіряли артеріальний тиск протягом року.

Коли необхідно терміново звертатися до лікаря

Якщо у вас гіпертензія, і ви погано себе почуваєте без видимих ​​причин.

Якщо паморочиться голова, є нудота, стан втоми або головний біль.

Є задишка, мутиться свідомість, ви відчуваєте біль в грудях або в руці.

Раптово ослабли руки або ноги або змінилися відчуття в них.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]