Діагностика та корекція дисбактеріозу у дітей

діагностика дисбактеріозу

діагностика дисбактеріозу


Своєчасна діагностика та корекція дисбактеріозу у дітей потрібна для профілактики захворювань ШКТ і їх здорового розвитку в цілому.

Нормальна мікрофлора організму виконує безліч важливих функцій. Вона запобігає заселення організму сторонніми мікробами. Мікрофлора кишечника бере участь у становленні імунітету – цей процес запускається в перші години після народження дитини. Як відомо, мікроорганізми в кишечнику управляють фізіологічними, біохімічними та обмінними процесами в шлунково-кишковому тракті. Мікробна флора регулює моторну функцію кишечника, захищає від дії чужорідних хімічних речовин (пестицидів, солей важких металів, лікарських речовин, нітратів та ін.), Які особливо небезпечні для дитячого організму.

Формування мікрофлори організму починається з перших етапів життя. Під час пологів і відразу після народження кишечник дитини заселяється мікробами матері, персоналу пологового будинку і навколишнього середовища. Величезний вплив на склад бактерій грають час першого прикладання до грудей, характер вигодовування.

Але нерідко різні несприятливі впливу на дитину приводять до розвитку у нього дисбактеріозу (дисбіозу): нормальна мікрофлора кишечника змінюється. Причиною цього може стати нераціональне харчування матері, якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні; неправильне відлучення дитини від грудей; неправильне введення прикорму; інфекційні захворювання; алергія; екологічне неблагополуччя, стреси і багато іншого. В результаті їжа не перетравлюється належним чином, а дитина стає уразливим до різних інфекцій. Тому важлива своєчасна діагностика та корекція дисбактеріозу у дітей.

Як виявити дисбактеріоз

На порушення мікрофлори кишечника у дитини вказує комплекс таких симптомів:

втрата апетиту
Запори, проноси, здуття живота
Переймоподібні болі в животі
При цьому дитина майже відразу після їди проситься на горщик, а в калі може бути слиз і перетравилися частини їжі. Випорожнення мають особливо неприємний запах. Крім того, у дитини можуть проявлятися алергічні реакції (висип, лущення шкіри), а в наслідок через дефіцит вітамінів і мінералів можуть кровоточити ясна, розшаровуватися нігті, ламатися волосся.

Діти раннього віку дуже швидко зневоднюються при проносах. Млявість, запах ацетону з рота говорить про наростаючу інтоксикації.

Діагностика дисбактеріозу у дітей

Клінічні прояви дисбіозу залежать від локалізації змін. Для дисбактеріозу тонкої кишки характерні смердючий пронос, порушення обміну речовин, затримка росту і набору ваги, атрофія м’язів.
Дисбіоз товстої кишки може не мати клінічних проявів або проявлятися запорами. Може спостерігатися псевдомембранозний коліт.

Лабораторна діагностика дисбактеріозу заснована на мікробіологічному аналізі фекалій. Критеріями є:

Зниження рівня біфідолактобактерій
Зміна рівня ешерихій
поява штамів зі зміненими властивостями
збільшення числа коків
виявлення умовно-патогенних грамнегативних паличок, грибів і клостридій більше 103 КУО / л.
В аналізах ці зміни можуть поєднуватися.

Також застосовується хроматографический метод, який дозволяє оцінити хімічні сполуки, пов’язані з життєдіяльністю нормальної мікрофлори.

Для виявлення бродильной і гнильної диспепсії, порушення розщеплення і всмоктування інгредієнтів їжі використовується копрологія. В деяких випадках доцільно визначення ЛПС-О-антигену, рівня ентеротоксінов.

Корекція дисбактеріозу

Коли проведена діагностика, корекція дисбактеріозу у дітей проводиться з урахуванням факторів, які призводять до порушення мікрофлори. Перш за все, необхідно відкоригувати харчування з урахуванням віку дитини, стану ШКТ, ферментативної активності травного тракту. Додатково призначають прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Для дітей раннього віку широко застосовують адаптовані молочні суміші. Велике значення для корекції мікрофлори мають харчові волокна.

З препаратів для лікування дісбактероза призначають препарати лактулози, ферментні препарати на основі панкреатину, при необхідності – мікротаблетірованние ферменти. Також використовують ентеросорбенти, бактерійних препаратів, пробіотики. В деяких випадках призначають антибактеріальні препарати, антибіотики і антигрибкові засоби. Коплексного терапія може включати вітаміни, мікроелементи, стабілізатори клітинних мембран та інші імуномодулюючі засоби.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]