You are here

Метастази без первинного вогнища

метастази

метастазиМетастази без виявленого первинного вогнища – різнорідна група ДТ , першим проявом яких є осередки вторинного росту пухлини в різних органах і системах. Первинний осередок при поглибленому обстеженні виявити не вдається. У 15-20% випадків його не знаходять навіть на аутопсії.

Епідеміологія

Метастази з невиявленого первинного вогнища складають 4-15% всіх онкологічних захворювань. Серед хворих з солідними ДТ вони займають за частотою 8 – е місце. У чоловіків метастази з невиявленого первинного вогнища спостерігають дещо частіше , особливо при ізольованому ураженні шийних лімфатичних вузлів , кісток і середостіння. При гістологічному дослідженні приблизно в 60 % випадків виявляють аденокарциному , в 5-15 % – плоскоклітинний рак. Інші клітинні типи ( герміноми , меланоми , саркоми ) спостерігають рідше. Найбільш часто прихований рак локалізується в легенях , ЛОР- органах , передміхуровій та підшлунковій залозах. У 50% хворих відзначають ізольоване ураження метастазами однієї зони лімфатичних вузлів або одного органу.

Клінічна картина і діагностика

Симптоматика залежить від локалізації та зростання метастатичного вогнища. Діагноз встановлюють на підставі пункційної біопсії. Морфологічні дані можуть імовірно вказати на характер первинної пухлини або її локалізацію. Морфологічна структура пухлини та її гістогенез грають ключову роль в пошуках первинного вогнища . У багатьох випадках уточнити походження метастазів вдається з допомогою імуногістохімічних методів , електронної мікроскопії , проточної цитометрії .

Слід зазначити , що пошук первинного вогнища не повинен ставати самоціллю. При безуспішному пошуку первинного вогнища з використанням сучасних методів після оцінки загального стану хворого слід в найкоротші терміни прийняти рішення щодо лікувальної тактики . Враховують гістогенез і передбачувану локалізацію первинної пухлини. Відповідно з гістологічним будовою виділяють наступні групи метастазів з невиявленого первинного вогнища .

  • Високо – і помірно диференційована аденокарцинома .
  • Низькодиференційований рак.
  • Плоскоклітинний рак.
  • Недиференційований ( анаплазований ) рак .
  • Рак з нейроендокринної дифференцировкой .

Аденокарциному виявляють у 60 % хворих з метастазами з невиявленого первинного вогнища . Оскільки найбільш частий первинний осередок недиференційованої аденокарциноми – рак підшлункової залози, легені і товстої кишки , діагностику починають з рентгенографії органів грудної клітини , УЗД і КТ черевної порожнини , дослідження калу на приховану кров , колоноскопії . Типовий контингент хворих – особи похилого віку з множинними метастазами в легенях, печінці або кістках. Протягом наступного життя хворого первинну пухлину вдається виявити в 15-20 % випадків. На аутопсії цей показник досягає 80 %. Первинний осередок зазвичай виявляють у легкому та підшлунковій залозі ( 40 %). Рідше пухлина локалізується в шлунку , товстій кишці або яєчнику. При множинному метастазуванні аденокарциноми прогноз особливо несприятливий . Середня тривалість життя хворих не перевищує 4 міс.

У хворих з метастазами аденокарциноми в пахвових лімфатичних вузлах дослідження необхідно доповнити мамографією та УЗД тазових органів. При резектабельності ураженнях після пахвовій лімфодиссекціі рекомендують визначення рівня експресії рецепторів естрогену і прогестерону. При підтвердженої гормональної чутливості ДТ завжди виникає підозра на прихований рак молочної залози, яке підтверджується після мастектомії у кожної другої хворої . Як правило , первинна пухлина не перевищує 2 см в діаметрі.

Низькодиференційований рак ( аденокарцинома або плоскоклітинний тип ) проявляється віддаленими метастазами досить часто.
Плоскоклітинний рак з невиявленого первинного вогнища без віддалених метастазів часто вражає лімфатичні вузли шиї.

Лікування

Тактику лікування визначають в індивідуальному порядку з урахуванням клініко – морфологічних даних. Для її розробки кожен хворий потребує детального розборі на консиліумі фахівців із залученням діагностів . При безуспішності пошуків первинного вогнища проводять пробний курс хіміотерапії. Операція – обов’язковий компонент комбінованого лікування. Вона носить радикальний або циторедуктивних характер.

Прогноз

Середня тривалість життя після підтвердження діагнозу становить 5-6 міс , але вона може варіювати в дуже широких межах.

Share Button
Top