Молоко: корисне чи шкідливе ?

сніданок з молоком

сніданок з молоком


Жодна нормальна тварина не п’є молоко в дорослому віці. Так роблять тільки люди. Розбираємося, чи варто було порушувати традиції.
Приблизно 10-12 тисяч років тому людина одомашнила корів, а також інших тварин, чиє молоко використовується в їжу. З тих пір ми інтенсивно займаємося штучним відбором – змінюємо гени тварин, виводимо нові породи, здатні давати більше молока. Але за цей же час корови встигли змінити гени людини! Так що можна посперечатися, хто тут кого приручив.
Вся справа в тому, що «справжні» дорослі люди, як і будь-які інші ссавці, які подолали дитячий вік, не можуть харчуватися молоком. Точніше, можуть, але воно їм протипоказано. З переходом у доросле життя і на доросле харчування активність лактази – ферменту, який відповідає за розщеплення молочного цукру лактози, знижується. Молочний цукор перестає засвоюватися, спокійно проходить в кишечник і стає ласим шматочком для мешкають там бактерій, які, зрадівши несподіваній джерелу вуглеводів, починають виділяти гази і викликати різні неприємні відчуття.
  Але це відбувається якщо ви «в нормі», якщо у вас немає ферменту. Більшість же з нас, я маю на увазі європейців, давно в цьому сенсі ненормальні. І справа тут теж в еволюції. Поки ми піддавали штучному відбору корів – вони, зі свого боку, піддали штучному відбору нас самих і успішно вивели нову породу людей. Людей, здатних пити молоко.
Нашим предкам, одомашнили тварин, не раз доводилося мучитися від болю в животі після вживання молока – а пити його все одно доводилося, їжі було небагато, вибирати не було з чого. І тому людина, у якого виникала мутація, що дозволяє перетравлювати молоко в дорослому віці, відразу ж отримував величезну перевагу перед одноплемінниками – так само як і його діти, що успадкували таке генетична зміна. Це дозволяло засвоювати калорії, недоступні іншим. А в ті голодні часи дієтологія була проста: «чим більше калорій – тим краще». Так що корисне зміна дуже швидко поширювалося по світу. Багато хто з нас несуть в своїх генах відбиток цього «молочного» Адама, а може, Єви.
Згідно з останніми дослідженнями ДНК людей в різних частинах світу, здатність перетравлювати лактозу в дорослому віці виникала у людей неодноразово – і давала перевагу в усіх племенах, практикуючих скотарство. Це свідчить про виняткову цінність молока як продукту харчування. Воно залишається важливим джерелом поживних речовин і сьогодні.
Рекордсмен за вмістом кальцію серед молочних продуктів – це сир. Досить з’їсти всього 100 г, щоб отримати денну норму макроелемента. Людям, які не люблять молочні продукти, можна налягати на фундук або шпинат.
Як і будь-яка їжа, молоко містить білок, жир, вуглеводи, певну кількість вітамінів і мікроелементів.
На першому місці стоїть відзначити легкозасвоювані сироваткові білки, якими багате молоко і кисломолочні продукти (але їх вкрай мало в сирах і вершковому маслі). До речі, саме ці білки стали в XX столітті найважливішим компонентом сумішей для спортивного харчування.
На другому місці – досить високий вміст у молочних продуктах кальцію, причому в доступній формі. У склянці молока 24% денної норми цього важливого макроелемента. Але все ж пити чотири склянки на добу сучасній людині не обов’язково: різноманітний і збалансований раціон дозволяє забезпечити потребу в кальції, так само як і в інших мінералах і вітамінах, і за рахунок інших продуктів.
Останнім часом в медичних телепередачах стало модно критикувати молоко: і гормони там, і трансжири, і важкі метали … Ставитися до таких історіям потрібно з великою часткою скептицизму. При найближчому розгляді вони нагадують знамениту страшилку про дігідрогена монооксиду: цей хімікат викликає задуху при попаданні в легені, контакт з газоподібної формою призводить до опіків, а з твердою формою – до ушкоджень шкіри. Речовина сприяє ерозії грунту, це основний компонент кислотних дощів … Все це правда, з поправкою лише на те, що дігідрогена монооксид – це H2O, звичайна вода.
Так, в молоці є трансжири. Вони є в будь-якому продукті, що містить молочний жир, їх кількість може доходити до 9%. Їх не додають туди недобросовісні виробники, це бактерії в травному тракті тваринного перетворюють корисні жири з коров’ячого корми під шкідливі. Трансжири гарантовано шкідливі, незалежно від того, штучні вони чи «натуральні», і, якщо ми говоримо про, наприклад, вершковому маслі, то я б рекомендував відмовитися від нього на користь рослинного спреда. Але якщо ми говоримо про молоко, кефір, ряжанка – то в справу знову вступає древнє, як сама медицина, правило. Чи не речовина, а його кількість завдає шкоду. Насправді мізерна кількість трансжирів, яке надходить з молочними продуктами, не дає приводу для занепокоєння.
Серйозніша небезпека – це широко поширена алергія на молочний білок. Дійсно, молоко входить до списку 8 найбільш алергенних продуктів і набагато небезпечніше в цьому сенсі, ніж всі харчові добавки, разом узяті. Ну що ж робити? Якщо у вас є алергія – так, ви повинні забути про смак молока. Якщо ж ні – то можете з чистою совістю розслабитися і спокійно вживати молочні продукти.
Хороша новина для алергіків.
Вчені вже створюють генно-модифікованих корів, молоко яких позбавлене тих самих «шкідливих» білків. Так що скоро і ви зможете насолодитися смаком молочних продуктів.
Ну і, звичайно, необхідно згадати про те, з чого все почалося – з ферменту лактази і цукру лактози. Не всі ми є щасливими носіями мутантного гена. Тим з нас, ДНК яких більш «натуральна», свіже молоко дійсно протипоказано. Але за великим рахунком це зовсім не проблема. Можна просто контролювати споживання лактози або вживати кисломолочні продукти. Білка і кальцію вони не позбавлені, а негативних ефектів вони викликають значно менше.
Я сам дуже люблю ультрапастеризоване молоко і купую тільки його. Я вважаю технологію ультрапастеризації, і взагалі технології термічної обробки їжі, запорукою харчової безпеки людства та забезпечення здоров’я населення. Тому що термообробка – один з найбільш ефективних і повністю безпечних способів збереження їжі протягом довгого часу. І нехай під час термообробки частково руйнуються вітаміни – хіба молоко є головним джерелом цих речовин? Гинуть бактерії? Так для цього і придумали цей процес, щоб гинули. Молоко не кисне? Так в цьому і є весь сенс, для цього в ньому і вбили всіх бактерій. Хочете, щоб скисало – киньте туди закваску, а краще купіть готовий кефір – це простіше і дешевше. Заяви, що з такого молока пропадають білок і кальцій, взагалі навіть коментувати не хочеться. Ну як вони можуть кудись звідти подітися?
Мабуть, єдине, що відрізняє молоко «довгограюче» від живого, крім бактерій, – це смак, який дійсно може багатьом не подобатися. Але ж смак не має відношення до корисності чи шкідливості. І взагалі, смаки – річ суб’єктивна, і сперечатися про них, як мінімум, нерозумно. Я от не скаржуся на смак сільського, натурального молока, хоча смак у нього, звичайно, мерзенний.
Всі йогурти однаково марні?
Виробники молочних продуктів і деякі дієтологи наполягають на тому, що живі йогурти дуже корисні. Вміщені в них бактерії повинні витісняти шкідливих, тренувати імунітет, покращувати травлення … На жаль, ретельні наукові дослідження не підтверджують і десятої частки тих чарівних ефектів, які обіцяє реклама.
Подумайте самі! В 1 г вмісту вашого кишечника міститься близько 1011-1012 бактерій. В 1 г йогурту – 106-107. У самому кращому випадку зі 100-грамової упаковкою йогурту до вас в організм потрапить один мільярд бактерій: приблизно одна стотисячна від того, що вже є. Насправді все ще гірше, так як солянокислий ад шлунка знищить значну частину бактерій, якщо не всіх, перетворивши їх в білки, жири і вуглеводи. Замучені одиниці, які добралися до кишечника, навряд чи будуть здатні зробити істотний вплив на що склалося співтовариство мікроорганізмів, що мешкають усередині вас. На жаль, з практичної точки зору живої йогурт мало відрізняється від пастеризованого.
Єдина жива молоко, яке може вплинути на самопочуття, – молоко з-під корівки з присмаком гною, надоєне бабусею в селі. Разом з запахом гною туди може потрапити цілий зоопарк патогенних кишкових паличок, клостридій і лістерій.
І цього я вам не бажаю.
Людям будь-якого віку корисно пити молоко, якщо немає алергії і лактазной недостатності. При алергії, на жаль, поки що доведеться відмовитися від усіх молочних продуктів – але і без них цілком можна забезпечити збалансований раціон. У разі непереносимості лактози можна купувати молоко без неї (читайте етикетку) або будь-які кисломолочні продукти і сири – в них молочний цукор знищують бактерії в процесі приготування. Загалом, пийте молоко, якщо подобається, і не пийте, якщо не подобається. Не варто очікувати якогось чудесного омолодження ні в тому, ні в іншому випадку. Молоко, якщо його не пити літрами, – це не отрута і не ліки. Це просто їжа з усіма її плюсами і мінусами.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]