Наскільки сіль нешкідлива для організму?

шкідливість солі
Вона ніколи не була просто продуктом – завжди чимось більшим. Їй присвячують прислів’я, пов’язують з нею забобони … Так все-таки чого в ній більше – користі чи шкоди?

ТАЙНАЯ І ВІДВЕРТА

У розумних кількостях сіль порівняно нешкідлива для більшості з нас. Але є люди, для яких вона дуже шкідлива: приблизно кожен п’ятий більшою чи меншою мірою чутливий до неї. Пов’язана з її споживанням затримка води в організмі збільшує навантаження на серце і нирки, викликає набряки, головні болі.

ПАСТКИ І ВИХОДИ

* Якщо на упаковці продукту написано “без додавання солі» (“No salt added”), уважно читайте склад: у нього можуть входити інші смакові добавки, такі як глутамат натрію або соєвий соус, які теж багаті натрієм.

* Столова ложка кетчупу містить до 180-200 мг солі, ложка дижонской гірчиці – до 500 мг, 100 г кукурудзяних пластівців – 800-1000 мг.

* Щоб укластися в денну норму, дієтологи радять вибирати продукти, що містять не більше 120 мг солі на порцію.
 
Визначити, чи належите ви до групи ризику, легко. Спробуйте хоча б тиждень посидіти на мало-і солі дієті. Якщо самопочуття різко покращився, значить, вам потрібно строго обмежити споживання солі. Решті, в тому числі і гіпертонікам, не має сенсу мучити себе відмовою від неї.

«Пересолювати», звичайно, не треба. Рекомендована добова норма, за різними джерелами, становить від 0,5 до 3 м. Сюди входить і вся «прихована» сіль – та, що в хлібі, ковбасі, у квашеній капусті і ранкової вівсянки, в супі і сухариках до пива …

Проблема в тому, що наше потяг до солі часто не відповідає реальним потребам. Будь фаст-фуд містить дуже багато солі і з дитинства перекручує наш смак, так що нормальна їжа починає здаватися прісною. Один біг-мак містить більше 1 г, а порція піци – до 1,5 г; годі й говорити про чіпси і солоних горішках. Близько 1 г солі містить і порція «швидкого» супу або локшини. У результаті ми стрімко набираємо і перебираємо норму, так і не з’ївши нічого путнього. Звідси – ще один аргумент на користь домашньої їжі: чим більше її у вашому раціоні, тим менше ризик перебрати з сіллю.

А якщо ви звикли досолювати будь-яку їжу – занурювати в сільничку цибулю, огірки, помідори, картоплю? .. Усвідомте, що це не має ніякого відношення до реальних потреб організму. Спробуйте їсти ті ж продукти без солі: швидше за все, ви швидко звикнете до нових відчуттів і навіть полюбите їх. А для надання смаку салатам добре використовувати оцет, лимонний сік і прянощі.

НАСКІЛЬКИ ВОНА ПОТРІБНА?

Все залежить від декількох факторів.

Перший: морська або кам’яна? Перша однозначно краще. Нерафінована морська сіль зберігає всі природні мінеральні компоненти (близько 60!), Що містяться в морській воді. У макробиотике вона взагалі вважається найважливішим елементом харчування. Харчову морську сіль можна купити в супермаркетах. Врахуйте: додавати її краще в готові страви, корисні властивості морської солі втрачаються при термообробці.

ЯК ЗБЕРІГАТИ?

Звичайна сіль зберігається від 1 до 5 років залежно від упаковки. Але йодовану не можна зберігати довго, її гарантійний термін – 2-3 місяці. Фторована сіль (є й така) може зберігатися до півроку. Після закінчення цього терміну додаткові корисні властивості пропадає, продукт стає просто сіллю, без добавок.
 
Куховарська ж сіль, яку ми зазвичай купуємо, очищена від усіх сторонніх домішок і фактично містить тільки хлорид натрію. Правда, деякі дієтологи стверджують, що моря сьогодні грунтовно забруднені, і морська сіль може виявитися не таким вже ідеальним варіантом. Але переконати в цьому своїх колег їм поки не вдалося.

Друге питання – для чого нам власне сіль. Натрій і хлор – теж не нероби, кожен виконує свою роботу. Перший бере участь у підтримці водного та кислотно-лужного балансу, у передачі нервових імпульсів, м’язових скороченнях. При його недоліку спостерігається м’язова слабкість, сонливість, погана координація. Хлор потрібен, в числі іншого, для виробництва шлункового соку. Якщо ви змушені відмовитися від солі, постарайтеся отримати ці елементи з інших джерел, скажімо, мінеральної води.

Окрема проблема – йод. Може бути, найважливіша функція солі в нашому харчуванні – доставка цього вкрай необхідного мікроелемента. Збагачення кухонної солі йодом в Росії не обов’язково, але йодована сіль є в будь-якому магазині, і ми можемо вибирати.

Найкраще при разі бобсудіть це питання з лікарем. Якщо ви живете в регіоні, де нерідкий дефіцит йоду, таку сіль потрібно купувати обов’язково. Врахуйте, що в харчовій промисловості, як правило, використовується сіль звичайна, так що розраховувати на чіпси та солоні горішки як на джерело йоду не доводиться. Ці закуски лише збільшать кількість загальної з’їдається вами солі, не принісши ніякої користі. Так що вирішуйте – їсти їх чи не їсти.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]