Перша допомога при побутових опіках: поради травматологів

Що потрібно робити, якщо ви обпеклися об гарячу сковорідку, вас вдарило струмом, ви отримали сонячний або навіть хімічний опік? .. Про все це, а також про те, що повинно бути в аптечці на всі ці випадки.

Існує чотири основних типи побутових опіків:

– Термічний опік. Всім знайоме пошкодження, отримане при впливі гарячої води, пара або гарячих предметів;

– Хімічний опік. У домашніх умовах його часто провокують такі речовини, як 15-20% оцтова есенція, хлор, різні господарські кислоти і луги;

– Сонячний опік або перегрів на сонці – наслідок неправильної захисту від ультрафіолетових променів. Сонячні опіки можуть виникати і після відвідування солярію;

– Електричні опіки. Їх можна отримати при ударі струмом – найбільш часто про оголені дроти, при порушенні правил безпеки при поводженні з електроприладами чи при попаданні розряду блискавки.

Перша допомога

Послідовність надання першої допомоги однакова при більшості опіків. Є лише незначні відмінності.

1. Усунення чинника, що призводить до опіку

При сонячному опіку необхідно перенести людини в тінь або в крайньому випадку створити її. При термічному – припинити перегрів або температурний вплив, якщо відбулося загальне перегрівання.

Якщо у людини утворився хімічний опік, усуньте контакт з речовиною і провітріть приміщення. При попаданні на шкіру таких стійких з’єднань, як смола, гаряча карамель, бітум та інших, не потрібно намагатися віддерти їх від шкіри – травма може посилитися. Такі опіки необхідно охолоджувати, а в подальшому звертатися за медичною допомогою.

Часто люди забувають, що не можна торкатися руками до людини, на якого триває вплив електричного струму. Постраждалого потрібно відштовхнути діелектричним предметом, наприклад дерев’яним стільцем або гумовим килимком.

2. Охолодження

До обпалених ділянці можна прикласти лід або заморожені предмети, але у випадку з хімічним опіком краще промити водою. Тоді уражену ділянку шкіри слід тримати під проточною або холодною водою 10-15 хвилин.

Якщо опік стосується слизових оболонок – очей, слизової рота, – слід бути особливо уважним. Можна випити розчин нейтралізуючої речовини. Наприклад, при опіку кислотою можна випити розчин соди або несолодкої мінеральної води. Не рекомендується пити молоко і солодку газовану воду. При сильному пошкодженні дратівливі чинники можуть потрапити на уражені ділянки шлунка або стравоходу, а при більш важких опіках зашкодять потерпілому – дратівливі рідини можуть виявитися за межами полого органу і викликати ще сильніші реакції.

Якщо мова йде про дитину, рахунок – на секунди і хвилини, тому можна застосувати абсорбенти, одночасно викликаючи швидку допомогу.

3. Лікування

Якщо мова не йде про опіках стравоходу і шлунка, можна застосовувати пероральні знеболюючі. Людині, який отримав сонячний або електричний опік, можна дати солодкий неміцний чай і кілька крапель валер’янки або корвалолу. При деяких видах опіків в воду можна додати кілька крапель нашатирного спирту. При хімічних опіках слизових після промивання можна використовувати обволікаючі розчини (за погодженням з лікарем).

Важливо відзначити, що описані кроки відносяться до опіків першого і другого ступеня, коли немає відкритої рани.

Опік першого ступеня характеризується почервонінням і невеликим набряком шкірних покривів. Зазвичай одужання в цих випадках настає на четверті або п’яту добу. При опіку другого ступеня на почервонілий шкірі утворюються пухирі, які можуть з’явитися не відразу.

Опікові бульбашки наповнені прозорою жовтуватою рідиною, при їх розриві оголюється яскраво-червона болюча поверхню росткового шару шкіри. Загоєння, якщо до рани не приєдналася інфекція, відбувається протягом 10-15 днів без утворення рубця. У більш складних випадках необхідно звернутися до лікаря.

Що не потрібно робити

Загальне правило – не наносите на обпалену поверхню ніяких активних засобів, наприклад спиртових розчинів, зубних паст і подібних речей.

Що тримати в аптечці

Пантенол. Один з найбільш поширених препаратів, який цілком можна застосовувати при опіках першого і другого ступеня без призначення лікаря.

Соду – як сорбент.

Нашатир. При спробі привести до тями різким запахом і як добавка до води при отруєннях і перегрів.

Серветку (як стерильну, так і звичайну). При наданні першої допомоги вона послужить прошарком при виконанні штучного дихання.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]