Сміх без причини – йога сміху

yoga smihu
Сміхотерапевти стверджують, що жителі мегаполісу розучилися сміятися. Причина тому – постійна напруга. Користь сміху науково доведена, а значить, іноді треба змушувати себе реготати. Наш автор випробував на собі новий напрямок йоги, в якому поєднуються дихальні техніки, медитація і сміх.
  Людина – єдина істота в світі, яке може сміятися. Але з віком він робить це все рідше: 6-місячне немовля сміється до 600 разів за день, а дорослий – до 20 разів.
Ми часто приховуємо і придушуємо свої емоції, що згодом призводить до хвороб і нервових зривів. Сміх – прекрасна можливість розрядки для нашої нервової системи. Однак дорослі люди звикли сміятися від душі, коли є привід: ситуація або анекдот. А адже сміх – це свого роду рефлекс. Цим умінням людина володіє з дитинства, тому сміятися, як діти, можуть все, головне – дозволити собі це. Ті, хто практикує йогу сміху, кажуть, що після занять можна відчути себе розслабленим і приємно спустошеним, так як відбувається скидання напруги і негативу. І неважливо, в хорошому настрої ви прийшли чи ні: все одно будете сміятися, запевняють викладачі. Коли ти смієшся і дивишся на таких же сміються сусідів, все відбувається здається дивним. А від цього теж стає смішно. Кажуть же, що сміх заразливий.
Йога сміху, або «хасья йога» («хасья» в перекладі з санскриту – «сміх») – комплексна оздоровча методика, що поліпшує і фізіологічне, і психологічний стан людини. У світі близько 16 тисяч центрів, а придумав її індійський лікар Меден Катар. Він розробив серію смехових вправ і інтегрував в них дихальні техніки з йоги – глибоке діафрагмове дихання і тривалі вдихи.
Новачкові складно уявити, як виглядають заняття – чи то це посиденьки в колі, де кожен розповідає анекдоти, чи то перегляд кінокомедії або шоу пантомім. Як дорослих людей змусять сміятися на йогу?
У залі з десяток зовсім різних людей. Потайки ми розглядали один одного, адже нам належало разом безпричинно веселитися.
Щоб почати сміятися, треба розслабитися – з цим ніхто не посперечається. “Розслаблятися” стали легкі асани з йоги, які розробляють хребет і знімають м’язову напругу. Потім ми перейшли до дихальних вправ для стабілізації нервової системи. Робили глибокі вдихи і видихи, схожі на приглушене хихотіння. Ми викликали смеховую вібрацію, а вона служить ключем до запускання сміху. У наступній вправі вчилися голосно говорити «ха-ха-ха». Поєднували дихання і звук, пробували робити це сидячи і лежачи.
Коли почалися сміхові вправи, я зрозуміла, що йога сміху – це серйозна праця, адже непросто змусити себе сміятися в незнайомій компанії. Спочатку доводиться буквально вичавлювати з себе сміх, тренуючи як тіло, так і свідомість, що не готове до подібного розкріпаченню. Кому ж хочеться виглядати комічно?
Тренер запропонувала стрибати на місці і по колу, щоб дати нам в буквальному сенсі здригнутися і відчути себе по-дитячому легкими. Від незграбних стрибків губи самі розтягувалися в усмішці. Сміх тренера заражав спочатку найбільш відкритих і готових сміятися, а потім по ланцюжку передавався до більш затиснутим. Ми ходили по кімнаті і з посмішкою лаялися і віталися, потім приймали різні пози. Треба дивитися в очі один одному і не хвилюватися, якщо сміх здається штучним. Потім ми робили вигляд, що ловимо уявну курку і сміялися. У голові моїй крутилося: невже я дійсно роблю це?
Ми посміхалися, сидячи в колі. Посміхалися не просто ротом, а ще очима.
Тренер говорив: «Уявіть, що у вас немає грошей. Взагалі. Покажіть порожні кишені один одному і смійтеся. Це не кінець світу ». У наступній вправі ми встали в дві шеренги. Одна показувала, що злиться, а друга сміялася над ними. Далі почався «телефонний марафон». Кожен з учасників зображував спілкування по телефону, решта – реготали. Під кінець заняття сміятися природно ставало все легше.
Все-таки сміх – струс для організму, він потребує багато енергії, тому наприкінці занять протягом 15 хвилин розслаблююча медитація в позі шавасана, щоб привести організм в спокійний стан.
Заняття закінчилося чаюванням в колі тих, з ким ти розділив дружній сміх. Напевно, це один з небагатьох видів фізкультури, який робить тебе не тільки здоровим, але і щасливим. Сміюся людина просто не може довго залишатися похмурим або дратівливим.
Від сміху мій настрій помітно покращився, в тілі з’явилася легкість, я забула про те, що турбувало мене перед заняттям. А на ранок помітно боліли м’язи преса, що говорить про користь сміху для фігури.
 
Кому рекомендовано?
Всім від 7 років і до глибокої старості.
Людям, які часто потрапляють в стресові ситуації.
Боязким і замкнутим людям.
Пенсіонерам і тим, хто багато часу проводить вдома, відчуваючи брак спілкування та емоцій.
Марія Гринюк, викладач йоги сміху Школи Каула-йоги
У житті ми дихаємо неправильно, задіявши тільки верхівку легень. Коли ми сміємося, то йде сильний глибокий вдих і видих. Легкі і весь організм наповнюються киснем, що дуже корисно. Це приводить нас до бадьорості, служить профілактикою ГРВІ та лор-захворювань. Сміх знижує рівень гормонів стресу – ??? кортизону й адреналіну. Натомість виробляються гормони задоволення – ендорфіни. Це відбувається, навіть якщо ми сміємося не природно, а спеціально. Доведено, що тіло не розуміє різницю між природним сміхом і примусовим, мозок відгукується, навіть коли ми свідомо піднімаємо куточки рота, імітуючи посмішку.
На йозі сміху ми стаємо стрункими – сміючись, втрачаємо стільки ж калорій, скільки за 30 хвилин в тренажерному залі. При сміху прокачується прес і грудні м’язи. Багато хто боїться мімічних зморшок, але насправді регіт тонізує і змушує працювати лицьові м’язи, це гімнастика особи.
Внутрішній опір деяких особливо затиснутих і похмурих людей може загальмувати процес. Адже штучний сміх від природного відділяє лише індивідуальне бажання посміятися. У складних випадках необхідна тільки регулярна практика. Для того щоб люди перестали це розцінювати як щось дивне і більше занурювалися в приємний стан.
 
Це цікаво:
Оптимісти хворіють на 70% рідше, ніж неусмішливі песимісти.
Регіт від душі протягом півгодини спалює 550 калорій.
1 хвилина сміху діє на організм як 10 хвилин фітнесу.
Тональність «хо-хо» впливає на черевну частину органів, «ха-ха» – на серце, а «хі-хі» – на кровопостачання горла і мозку.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]