Вчені з’ясували, як і чому розвивається діарея

Незвичайні експерименти на мишах допомогли біологам підтвердити, що діарея є засобом очищення організму від токсинів і патогенів, і розкрити молекулярні механізми її розвитку, йдеться в статті, опублікованій в журналі Cell Host & Microbe.

“Гіпотеза про те, що діарея очищає кишечник від патогенів, викликає суперечки серед вчених вже протягом кількох століть. Ми досі вкрай погано розуміємо те, як вона впливає на хід кишкових інфекцій. Ми спробували знайти відповідь на це питання, спостерігаючи за тим , чи будуть патогени повільніше виводитися з організму при її блокування “, – розповідає Джерролд Тернер (Jerrold Turner) з Гарвардського університету (США).

Для відповіді на це питання Тернер і його колеги придбали невелику популяцію мишей, яких вони годували продуктами, зараженими спорами Citrobacter rodentium – мікроба, що викликає запалення епітелію і інші ефекти, схожі на дизентерію та інші інфекції кишечника у людини.

Заразивши гризунів спорами бактерій, учені спостерігали за розвитком інфекції і відзначали всі зміни в роботі їх кишечника до і після розвитку діареї і запалення його тканин, викликаних токсинами мікроба, які той використовує для ослаблення стінок кишечника.

Ці спостереження показали, що кишечник мишей починає реагувати на зараження ще до початку запалення і пошкодження клітин, виділяючи два типи білків – клаудин-2 і інтерлейкін-22. Комбінація цих молекул, як показали досліди вчених, і є причиною розвитку діареї.

Зокрема, клаудин-2 змушує епітелій не поглинає воду з перетравлюються їжі і виділяти її назад в кишечник у великих кількостях. Це або просто змиває мікробів, або заважає їм нормально розмножуватися. У свою чергу, інтерлейкін-22 змушує клітини виділяти ще більше клаудину-2, що підсилює цю реакцію і призводить до тих наслідків, які характерні для будь-яких спалахів проблем зі шлунком і кишечником.

Відкривши подібний взаємозв’язок, вчені перевірили, що станеться, якщо відключити гени, що відповідають за збірку молекул цих білків. Ця дія запобігло розвиток діареї, але при цьому миші почали набагато важче справлятися з інфекцією і втрачати більше маси при зараженні Citrobacter rodentium. У свою чергу, посилення роботи інтерлейкіну-22 або клаудину-2 призводило до зворотних наслідків – такі миші набагато швидше справлялися з інфекцією, ніж їх “звичайні” родичі або гризуни з віддаленими генами.

Подібні результати, як вважають автори статті, дозволяють багатовікові суперечки про користь діареї і показують, що вона дійсно допомагає організму швидше справлятися з інфекціями і попаданням токсинів в кишечник.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]