Як очиститись від шлаків

очистка від шлаків

очистка від шлаків
Весь світ захоплено очищається від шлаків дорогими кремами і екзотичними дієтами. Але чи знає хто-небудь, що таке шлак і чому саме від нього потрібно позбутися?

Отже, ви вирішили очиститися від шлаків.
Насамперед потрібно визначитися з методом очистки. Це не так просто. З одного боку в вас запихають очисну брюссельську капусту. З іншого боку пропонують вимивати шлаки водою і, може, іноді балувати себе парою листочків шпинату і чаркою гранатового соку. Телевізійні доктора вимагають жувати сирої імбир, причому по кілька годин – так шлаки краще виходять. А колега Маша очищає тіло, дух і чакри, натираючи кунжутним маслом.
 
Найбільше очистка від шлаків нагадує магічні заклинання: в безмісячну ніч змішати в котлі морквину і три волоських горіха з жаб’ячого головою і тричі повторити: «Шлаки, Вийди!” Але як у такій ситуації визначитися з правильними пасами? Чи є в очищенні організму раціональне зерно? Що думає про шлаки медична наука?
Це питання майже миттєво спотикається об очевидне утруднення. Справа в тому, що ніхто, взагалі кажучи, не знає, що таке шлаки.
Погодьтеся, шлаки – це дуже зручно. Здоровий спосіб життя – виснажлива боротьба з недугами на десяти фронтах. Потрібно стежити за «поганим» і «хорошим» холестерином, приймати вітаміни, займатися спортом, дбати про кишкової мікрофлорі, скорочувати споживання калорій, замислюватися про зловживання алкоголем, фастфудом і солодощами, давитися нудними салатами і позбавленими смаку кашами. Набагато зручніше знайти одного ворога. І перемогти його рішучим двотижневим бліцкригом, щоб спокійно продовжувати жити як хочеться.

Сувора правда полягає в тому, що шлаки – це, загалом, майже виключно теоретичне поняття. Шлак ніхто ніколи не бачив. Шлак не можна виділити і не можна помістити в пробірку. Це не означає, що шлаків не існує. Але єдиного визначення шлаків, а значить, і єдиного засобу боротьби з ними немає. Точно так же, наприклад, не можна побачити або помацати поняття «погане самопочуття». В реальності останнього ніхто не сумнівається – але за цією фразою можуть стояти і діабет, і мігрень, і звичайний грип.
Найближче слово «шлак» наближається до чогось конкретного і відчутному в застосуванні до всіляких засобам по догляду за шкірою. В цьому випадку термін «шлаки» – це просто ребрендинг бруду.
В останні десятиліття багато великих косметичні компанії роблять ставку на «наукообразіе»: елегантні паризькі вчені в білих халатах працюють над тим, як зробити вашу шкіру рівніше, а волосся міцніше – адже ви цього варті. Миючі засоби із спеціальною формулою, спеціально розробленою для «глибокої очистки» шкіри обличчя – ходовий товар будь-якої такої компанії. Куди ж без глибокого очищення. Шлаки просто так не здадуться!
Але від чого саме очищає глибока очистка? Британська благодійна організація Sense about Science («Здоровий глузд в науці») провела незалежну експертизу декількох продуктів, суливших споживачеві позбавлення від токсинів і шлаків протягом тижня. З’ясувалося, що «шлаки і токсини» представляли собою звичайну бруд, шкірні виділення і мертві клітини – словом, все те, на що спрямована звичайна, перевірена часом процедура вмивання.

У століття ароматерапії, скрабів і екстрактів перлів Мойдодиру було б нелегко підтримувати репутацію
Це не означає, що технологія миття не просунулася з часів Мойдодира. Сто або навіть п’ятдесят років тому основною ідеєю гігієни було «змити якомога більше». Бруд, мікроби, мертва шкіра – все це потрібно було зішкребти, здерти і викорчувати добротним шматком мила, в сутності, що майже не відрізняється від господарського. Працювало це мило прекрасно – з точки зору чистоти краще кошти просто не придумати.
Але сьогодні категоричність вмивання помітно пом’якшилася: сучасний мило робить акцент на балансі між «чистим» і «натуральним». Змиваємо, але не все. Очищаємо, але не занадто. Шкребу, але не дуже сильно.
Відмовившись таким чином від заповітів самого сюрреалістичного радянського мультфільму, ми одночасно створили багату грунт для комерційної «шлакологіі». «Милом, милом, милом, милом вмиватися без кінця» ми більше не хочемо. Але підсвідомо відчуваємо: щось ми все-таки «Недом». Пом’якшувальну молочко з вітамінами і мікроелементами – це дуже приємно, але хіба воно проникне глибоко в шкіру? Хіба захистить від підступно сховався шлаку? Ні, для цього явно потрібно інше, більш потужна зброя. Попит породжує пропозицію: косметичні компанії з успіхом експлуатують наш древній страх перед брудом, пропонуючи міріади коштів по «глибокої очищенні».
Але якщо ми так боїмося бруду на шкірі, то чому взагалі відмовилися від господарського мила? В першу чергу це пов’язано з тим, що гігієна в розвинених країнах перестала бути настільки гострою проблемою. Мити руки перед їжею, звичайно, потрібно, але і дуже старатися не варто – від дизентерії ви навряд чи помрете, а ось суха, потріскана шкіра – куди більш відчутна неприємність. Коротше кажучи, умивання сьогодні потрібно не стільки для захисту від хвороб, скільки для комфорту і краси.
Токсини і детокс
Кращі друзі шлаків – токсини. Виводять цю пару зазвичай одним махом. В англомовних працях популярних дієтологів токсини і шлаки – це взагалі одне і те ж (звідси модне слово «детокс» – іноземний кузен російського «виведення шлаків»).
Як і у випадку зі шлаками, токсини – досить розмите поняття. В словниках так називають отрути біологічного походження, наприклад, виділювані патогенними бактеріями (але тоді треба не на дієті сидіти, а інфекційну хворобу лікувати!), Але в побуті зазвичай мається на увазі щось, пов’язане із забрудненням навколишнього середовища. Наприклад, до токсинів часто відносять сліди пестицидів і добрив в продуктах харчування, а також важкі метали та інші неприємні хімікати, які можуть погано позначатися на здоров’ї. Втім, як і у випадку зі шлаками фахівці з «виведенню токсинів» рідко призводять будь-які дані про їх реальну загрозу для здоров’я. Звичайно, якщо з’їсти мішок азотних добрив, вашому організму це навряд чи сподобається. Але наскільки «токсини» небезпечні в кількостях, які можна отримати з їжею (а головне – наскільки від цього рятують детокс-дієти) – у більшості випадків відкрите питання.
Крім цього за останні роки і вченим, і почасти споживачам стало зрозуміло, що не вся «бруд» однаково шкідлива.
«Корисні бактерії», наприклад, можуть захищати від інфекцій і стимулювати імунітет. Мешкаючи на шкірі і харчуючись її мертвими шарами, ці бактерії оберігають нас від атак більш небезпечних, хвороботворних мікробів. Крім того, вони створюють на поверхні шкіри злегка кисле середовище, що ще більше ускладнює поширення інфекцій. Традиційне мило і багато засобів для «глибокої очистки», навпаки, роблять шкіру більш лужною, усуваючи це «захисне поле».
Схожа ситуація спостерігається і з самою мертвою шкірою. Відомо, наприклад, що деякі «омолоджуючі» креми і скраби злегка підвищують ризик раку шкіри. Як показують дослідження, це пов’язано не з якимись канцерогенними речовинами, а з самою процедурою «очищающего пілінгу» – інакше кажучи, обдирання омертвілих шарів шкіри. Мертва шкіра захищає більш глибоку, живу шкіру від дії ультрафіолету. Надмірна старанність у боротьбі зі «шлаками», відповідно, знижує цей захист.
Загалом, якщо вам рішуче необхідно глибоко очистити шкіру, купите найдешевший шматок мила і будь-який зволожуючий крем. Але «глибока очистка» далеко не так однозначно корисна, як може здатися. Задумайтесь: у природі немає жодної тварини, яке підтримувало б себе в більшій чистоті, ніж сучасна людина. Чи так вже необхідно доводити цю чистоту до абсурду? Прости, Мойдодир, але твій час минув.
Якщо шлаки на шкірі – це просто бруд, то зі шлаками всередині організму все гаразд туманніші.
Все та ж організація Sense about Science розглянула «Шлаковивідна» препарати, пропоновані британськими аптеками в якості дієтичних добавок. Вчені звернули увагу, що ці біодобавки супроводжувалися додатковими дієтичними рекомендаціями. «Очищення» пропонувалося проводити в поєднанні з посиленим споживанням овочів і зменшенням частки калорійної їжі. Крім того, для виведення шлаків рекомендувалося пити більше води і менше алкоголю.
На думку біолога Евелін Харві, що брала участь в дослідженнях, ці рекомендації – прекрасна ідея для будь-якої людини, яка турбується про власне здоров’я. У всьому пропонованому раціоні є тільки один компонент, чия користь не доведена ні одним науковим дослідженням: власне «очисні» біодобавки.
Очевидно, те ж саме можна застосувати до будь-якого препарату або методу, обіцяють очистити організм від шлаків і токсинів. Більшість «очищувальних» дієт – просто хороші, корисні дієти. Приписувати їм розмиті, невизначені, полумагические властивості немає рішуче ніяких підстав, та й потреби.
Один з найпопулярніших методів очищення організму був придуманий харизматичним уругвайським лікарем Алехандро Юнгер, але широку популярність здобув завдяки активній підтримці актриси Гвінет Пелтроу. Юнгер не просто авантюрист, який продає селеру під етикеткою очистки тіла і духу. Він відомий лікар і автор безлічі книг, в яких обгрунтовує свою дієту під назвою Clean Gut, тобто «чиста кишка».
Чим же пропонують очищатися Юнгер і його голлівудська покровителька? Якщо в двох словах, то здоровою їжею. Пропонується пити багато води і зеленого чаю, є необроблене зерно, бобові й у великій кількості овочі. М’ясо Юнгер обмежує бараниною, а рибу радить їсти тільки дику і якомога кращої якості. Дієта, стверджує Юнгер, повинна бути різноманітною і включати безліч трав, спецій і корисних рослинних масел.
З чим тут посперечаєшся? Поради Юнгера майже в точності відповідають всім офіційним дієтичним рекомендаціям в будь-якій країні світу. Овочів, бобових і зернових має бути багато, переробленої їжі, фастфуду та напівфабрикатів – мало. В XXI столітті навіть дитина знає, що овочі корисніше тортів.
Що б не представляла собою очистка від шлаків, в першу чергу вона піклується про комфорт наших друзів – бактерій, що живуть в кишечнику
Наукова аргументація Юнгера теж, на перший погляд, абсолютно розумна. Він робить акцент на здоров’я кишечника. Це включає підтримку в ньому збалансованої мікрофлори, а також запобігання в кишці небезпечних запальних процесів.
Обидва ці фактори чи не наймодніші теми в медичній науці останніх років.
Кишкові бактерії, як з’ясувалося за останні роки, впливають не тільки на травлення, але і на цілий спектр проблем – від нетравлення до підвищеної тривожності. Бактерії з кишечника товстих мишей викликають ожиріння у худих – мікрофлора, таким чином, впливає на відкладення жиру. Деякі кишкові інфекції – насамперед клостридиоз – навіть лікують пересадкою калу від здорових пацієнтів хворим.
Друга «кишкова проблема», з якою Алехандро Юнгер бореться своєю дієтою, – це «що вийшло з ладу» запалення. Цим процесом вчені сьогодні намагаються пояснити величезну кількість хвороб – від атеросклерозу до діабету. Запалення кишки – дійсно поширене захворювання, яке може бути почасти викликано тими ж порушеннями мікрофлори.
Але на цьому «науковість» ідей Юнгера, загалом, закінчується.
По-перше, біологи тільки починають вникати в принципи роботи мільйонів бактерій в нашому кишечнику. У тому, що ці бактерії важливі для здоров’я, сумнівів зараз немає ні у кого. Але як саме ми можемо покращити їм життя – на сьогоднішній день відкрите питання. Ми навіть не знаємо толком, які саме бактерії нас населяють. Цілком можливо, що дієта Юнгера дійсно позитивно впливає на бактерій в кишечнику – але справа тут не в «очисних формулах», а в звичайному правильному харчуванні.
По-друге, як уклали японські вчені в торішньому огляді наукової літератури, сьогодні немає достовірних даних, однозначно пов’язують запалення кишки з дієтою. Іншими словами, цей зв’язок може і існувати, але ніхто в світі не знає, в чому вона полягає. Тому будь-які методи, пропоновані доктором Юнгер для лікування запалення, – виключно плід його власних домислів.
Нарешті, по-третє і по-головних, сама ідея «очищення від шлаків» може бути досить небезпечною рівно з тих же причин, за якими вона приваблює мільйони людей, що намагаються поправити здоров’я.
Унікальний чарівний рецепт
Як очиститися від шлаків? Дуже просто. Їжте більше овочів, риби, горіхів та продуктів з цільного (неочищеного) зерна. Пийте менше алкоголю, скоротіть вживання м’яса, солодощів і випічки. Не забувайте пити чай і кисломолочні продукти – кишкові бактерії скажуть вам спасибі. Ну і, звичайно, найголовніше: забудьте про очистку від шлаків і просто живіть здоровим життям.
Чого точно не варто робити – так це намагатися компенсувати переїдання або неправильне харчування рідкісними і екстремальними «очищеннями», різко знижуючи споживання калорій і виключаючи з раціону цілі групи продуктів. Ні до чого хорошого це не приведе.
Чому звичайна людина хоче очиститися від шлаків? Тому що він зробив щось погане, і тепер йому соромно. З’їв, наприклад, якусь гидоту. Тиждень харчувався тільки печивом. Пив, як слон. Роками не їв нічого зеленого.
Як позбутися від сорому? Правильно, поднажать з іншого боку. Переїв – треба поголодувати. Об’ївся сала – налягай на шпинат.
Шлаки – це просто слово, що позначає разом все гидоти, якими ми мучимо власний організм. В принципі, якщо слідувати всім до єдиного порад лікарів – в них немає ніякої таємниці – то шлаків може і не бути. Вони з’являються тоді, коли ми знаємо, що зробили щось не те. Виведення шлаків – це дієтичний аналог сповіді.
Чим це небезпечно? Справа в тому, що організм в принципі працює інакше. Наше здоров’я – не терези, на яких балансується погане і хороше. Якщо ви об’їлися жирним м’ясом – то вивести його назовні вже не вийде. Шоколадний торт не залишає в кишці шлаків – навпаки, він засвоюється і переробляється дуже швидко (в якійсь мірі в цьому і полягає його шкоду). Найкраще, що можна зробити в цій ситуації, – це змиритися і постаратися так більше не робити.
Повіривши в виведення шлаків, дуже легко попастися на вудку мнимого оздоровлення: достатньо кожен раз після «шкідливої​​» смуги посидіти два дні на морквяним соку. Це логіка бандитів, що мчать спокутувати гріхи після кожної «стрілки».
Думка вчених однозначно: якою б корисною не була «очисна дієта», вона не скасовує гріхів минулого. Якщо вас дійсно хвилює власне здоров’я, за ним доведеться стежити кожен день, а не рідкісними уривками драконівських дієт. Що стосується шлаків – то найбільше їх, мабуть, в голові.

Share Button
Top