Як пережити перехід на літній час без шкоди для здоров’я

Перехід на літній час 2017 вже скоро – в ніч на 26 березня українці переведуть стрілки на 1 годину вперед. Так ми отримаємо додаткові “60 світлих хвилин” після обіду, але втратимо стільки ж вранці. Експерти розповіли, як це впливає на наше здоров’я і як дати собі раду.

На думку невролога сандхі Кумар, годину часу – не так вже й багато, але вплив будь-яких змін на організм людини істотно. Це не стрес, але відчутний дискомфорт для наших біоритмів.

З приходом весни ми змушені раніше вставати і раніше лягати, а це досить важко для багатьох з нас. Тому в перші кілька днів ми втрачаємо по 40-50 хвилин сну, але навіть такі, на перший погляд, незначні зміни можуть вплинути на наше здоров’я.

Зміна часу негативно впливає на ЕКЗ

Перехід на літній час може стати причиною переривання вагітності у жінок після екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Про це свідчать результати недавніх досліджень, опубліковані в журналі “Міжнародна хронобіологія” (Chronobiology International): ризик викидня у майбутніх мам, яким протягом 21 дня після переходу на літній час зробили ЕКО, значно підвищився, чого не можна сказати про тих пацієнток, яким проводили процедуру в іншу пору року.

Перехід на літній час викликає серцевий напад

Результати дослідження 2014 року, опубліковані у виданні «Відкрите серце» (Open Heart), показали, що кількість серцевих нападів в перший понеділок після переведення годинників, зростає на 25% і тримається на цьому рівні весь наступний тиждень. Автори дослідження пов’язують цей показник зі стресом.

Кількість інсультів зростає

Серцеві напади – не єдиний ризик при переході на літній час. Попереднє дослідження, представлене на щорічних зборах Американської академії неврології в минулому році, показало, що кількість інсультів в даний період підвищується на 8%. Люди похилого віку і онкохворі теж дуже ризикують. Виною тому порушення сну, що викликає підвищення тиску і ослаблення психічного здоров’я.

Знижується продуктивність праці

Недосипання – це втома і зниження продуктивності праці. У журналі «Прикладна психологія» (Journal of Applied Psychology) був помічений цікавий факт: з переходом на літній час в понеділок різко підвищуються рейтинги розважальних пошукових сайтів.

Молодь схильна до виснаження

Студенти вищих навчальних закладів стають особливо чутливі. Молодий організм гостріше реагує на брак сну. Дівчата і хлопці скаржаться на зниження концентрації уваги. Зокрема, в перехідний період відзначають зростання дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками.

Зростають кластерні головні болі

У людей з кластерними головними болями (різко вираженим спонтанним больовим синдром в областях проекції головного мозку на стінки черепної коробки), часто виникають напади в період сезонних змін, особливо після потепління. Деякі з них відзначають посилення головного болю навесні і восени, а також в період зимового сонцестояння.

Як перебудувати організм на літній час

При переході на літній час доведеться вставати на годину раніше. А це спровокує недосипання і зіб’є режим, до якого наш організм звик за останні півроку.

“Від цих двох факторів – якості сну і біоритмів – залежить робота вегетативної нервової системи (ВНС). Пристосуватися відразу до нових умов вона не може – на це йде близько двох тижнів. У людей, які не блищать здоров’ям, перебудова займає до 30 днів “, – пояснила Ірина Бартош, невропатолог, співавтор методики лікування вегетативних розладів.

Щоб зменшити стрес від раннього підйому, фахівець пропонує вже сьогодні лягти на 15 хвилин раніше з тим, щоб на стільки ж завтра раніше встати. Завтра – на 30 хвилин, післязавтра – на 45 і т. Д. Таким чином до моменту переходу на літній час, організм вже буде кілька адаптований до раннього пробудження.

Переведення годинника: як підтримати імунітет

Імунна і нервова системи будуть відчувати навантаження. Їх робота взаємопов’язана. Тому варто поберегти обидві. Щоб не перенавантажувати нервову систему, перенесіть рішення складних питань, як робочих, так і особистих, на два тижні пізніше.

Для підтримки імунітету за 20 хвилин до кожного прийому їжі з’їдайте трохи цитрусових.

Також медики рекомендують наситити меню серотоніном: “Ця речовина гарного настрою. Чемпіони по серотоніну: банани, вівсянка, родзинки, курага, горіхи. Їжте їх щоранку. Щодня намагайтеся хоча б 30 хвилин гуляти на сонечку – ультрафіолет сприяє виробленню серотоніну”.

Відразу після пробудження невропатолог радять походити пару хвилин по зернам кукурудзи або гречки, розсипаним на клапті тканини – це попередить млявість.

“На кожній ступні знаходиться близько 30 біологічно активних точок, пов’язаних з усіма органами і системами організму. А після гігієнічного душу прийміть контрастний. Він тонізує ВНС”, – пояснює Ірина Бартош.

Переведення годинника на літній час: як швидко прокинутися

Перший час проспатися на годину раніше звичного буде складно, навіть людям з найсильнішою волею. Експерти – фітнес-тренер, вчитель з йоги Галина Арвахі, і терапевт Наталя Гордієнко – поділилися секретами швидкого пробудження і гарного настрою протягом дня.

Вони радять:

– Гарненько потягнутися;

– Зробити гімнастику: лежачи в ліжку розтерти долоні до відчуття тепла, докласти долоні на очі і зробити 30 натискань, перенести долоні на вуха і також зробити 30 натискань. Потім покласти праву долоню на лоб, ліву – на неї. Зробити розтирання по лінії лоба від скроні до скроні – по 30 разів в кожну сторону. Покласти праву долоню на живіт, ліву – на неї. Зробити 30 кругових рухів за годинниковою стрілкою. Перенести руки до голови. Швидкими рухами пальців (як при друкуванні) зробити масаж голови, торкаючись усієї зони росту волосся. Продовжувати протягом хвилини. Перенести руки на стопи і круговими рухами промасажувати кожен палець і центру стопи. Так стимулюються точки, що відповідають за різні органи і системи тіла;

– Включити улюблену музику;

– Прийняти контрастний душ;

– Випити зелений чай з лимоном (він надає тонізуючу дію на нервову і серцево-судинну системи, а також містить ударну дозу вітаміну С, який стимулює роботу мозку).

Share Button
[an error occurred while processing the directive]