Як позбавитись забудькуватості

забудкуватість
Ніяк не можете згадати назву чудового фільму? Ну того самого, де грає цей, як його … Пам’ять вперто мовчить. Але це можна виправити!
Засмучуватися над своєю забудькуватістю не варто. Просто треба до себе прислухатися і зрозуміти, чому ми забуваємо. Психолог, доктор педагогічних наук Ігор Матюгин дає поради, грунтуючись на реальних випадках зі своєї практики.

ВНУТРІШНІЙ ПРОТЕСТ

Людина прилітає в інше місто на конгрес і виявляє, що забув доповідь будинку. Насправді, це не випадково: доповідь йому не подобався, їхати у відрядження не хотілося … Варто було трохи ослабнути увазі, і послужлива підсвідомість негайно видалило з поля зору предмет, який був не цікавий, обтяжував.

Що робити? Або перехитрити себе і якимось чином зацікавити в тому, що здається непривабливим. Зрештою, ви не дарма вибрали саме цю роботу – значить, в ній є щось цікаве; можливо, звичайний доповідь можна піднести по-новому, зацікавивши не тільки аудиторію, а й самого себе? Якщо ні – зізнайтеся собі та іншим, що вам потрібно переглянути коло своїх обов’язків. Може, на час, а може, й назавжди. Подібна неуважність – підказка: придивіться, подумайте, чи цікаво вам вибране справу.

НЕ РОБИТИ СТО СПРАВ ВІДРАЗУ

Успішна жінка, заступник директора великої фірми, незадоволена своєю пам’яттю, хоча в школі і інституті вчилася на п’ятірки. Дуже можливо, що їй заважає характер: вона весь час всіх і вся намагається контролювати, на роботі думає про 5-6 речах одночасно. Такі боси у відпустці з пляжу дзвонять співробітникам і по телефону проводять наради. Забудькуватість у такий бізнес-леді – природна захисна реакція пам’яті з голови викидається непомірний тягар турбот.
 
Наша голова – як бабусин сундук, переповнена непотрібними чужими проблемами.

Що робити? Поміняти стиль керівництва, управління, придивитися до себе, вибудувати пріоритети. Подивіться на ситуацію свіжим поглядом: ви розумні, працьовиті, енергійні і вже точно не заслуговуєте жити в постійному нервовому стресі. Що трапиться, якщо ви делегуєте цю, цю і цю обов’язок своїм колегам та заступникам? Як ні дивно, небо не впаде на землю, і вас не стануть менше поважати. А головне, пам’ять майже стовідсотково знову стане вас радувати.

АВТОПІЛОТ-НАРЦИС

Олег Газманов якось зізнався: виходжу на сцену, бачу, як по залу котиться пивна пляшка і … забуваю слова пісні, яку виконував тисячу разів. На щастя, встиг подати музикантам знак – і вони ще раз зіграли програш, під час якого співак все згадав. З ефектом добре вивченого уроку знайомі і актори: не можна повторювати роль більше 20 разів: достатньо найменшого збою – і пам’ять може підвести.
Насправді винна не пам’ять, а наше ставлення до критики – наскільки ми готові до своїх можливих публічним помилкам. Якщо на людях ви звикли бути найкращим, самим блискучим, найуспішнішим, будь-який збій настільки вас лякає, що в підсумку від стресу дійсно відбиває пам’ять.

Що робити? Є афоризм: хочеш стати невротиком – старайся, щоб усі тебе любили. Розслабтеся і не прагніть всім подобатися! А в будь-який виступ і будь-яку роль (на сцені, вдома, в офісі) вносите елемент творчості, давайте собі простір для варіацій, щоб навіть якщо щось забудеться, ви завжди могли красиво вийти з положення.

Коротке замикання

Людина сховала вдома гроші і забула, куди. Тільки під гіпнозом він зміг відновити картину того дня. Деньок був – не дай боже: через день їхати, частина грошей треба взяти з собою, частину покласти в банк, частину залишити на господарство, заплатити за дачу … І тут – бац! – Сварка з дружиною. Про цю емоціональнуюя «купину» бідолаха і спіткнувся: увага начебто розсіялося. У стані гіпнозу він згадав, як тримав конверт і чомусь сунув в щілину між шафами …

Що робити? Чи не застрявати на образах. Часто ми настільки концентруємося на сварках, що все інше стає неважливим. Намагайтеся не йти на конфлікт, а якщо вже він неминучий – відкладіть всі справи, з’ясуйте стосунки, по можливості помиріться і поверніться до своїх клопотам. Є гарна приказка: не ляжеш спати, поки не пробачиш всіх. Пам’ять від добродушності тільки виграє!
 
Включити уяву!

Найнадійніший спосіб запам’ятовувати – через асоціації: відчуття, запах, уявну картинку, звуки. Цей прийом пов’язаний з ейдетічеськой (образної) пам’яттю. Показали людині картинку, прибрали, а він продовжує її бачити перед собою – відчуває запах лісу, чує голоси птахів … Точно так само можна запам’ятовувати реальні життєві події, а будь-які сухі схеми та графіки «оживляти».

Наприклад, ПІН-код осяде в голові відразу, якщо з букв, з яких починаються числа, скласти слово-підказку: вісім п’ять один три – «в пот» (кидає в піт від думки, що забув ПІН-код).

Або як запам’ятати правильний наголос: договір або договір, торти або торти? Заріфмуйте: договір вкрав злодій; з’їв торти – НЕ налізли шорти; впав каталог – обвалилася стеля …

Яскрава ейдетична пам’ять є у багатьох дітей, а у дорослих частіше зникає, якщо її не підтримувати грою уяви. Одна японістка говорила, що не може запам’ятати ієрогліф, поки не відчує його запах.

Share Button
[an error occurred while processing the directive]